Slavnostní odhalení zrekonstruované studánky za přítomnosti syna Masarykova osobního archiváře emeritního faráře Jana Šimsi a generálního konzula USA Davida Beama.
Oslava státního svátku v Zastávce začala už ráno v prostorách Gymnázia T. G. Masaryka slavnostními projevy ředitele školy PhDr. Petra Kroutila a historika Ladislava Nováka, které doprovodil gymnazijní sbor. (Foto: Světlana Smejkalová a Eva Kokešová)
Vlastivědný spolek pojal záměr zrekonstruovat Masarykovu studánku. Cílem projektu je upravit studánku do podoby z první republiky, tj. provést zevnější úpravu kamenného obložení, upravit okolí studánky a především pak osadit místa novými reliéfy T. G. Masaryka a T. W. Wilsona. Vlastivědný spolek se tímto obrací na vážené návštěvníky studánky s žádostí, aby pomohli odhalit některá historická tajemství, která studánka skrývá.
Průtrž mračen v polovině července 2009 způsobila nebývale velký průtok v potůčku, který protéká kolem Masarykovy studánky. Proud byl tak silný, že vyhloubil koryto asi do hloubky 40–60 cm a rošířil jej až na metr. Rozšíření koryta se pak velmi hodil při následných terénních úpravách před stavbou studánky.
10 obrázků, poslední přidán Březen 13, 2010
7 album na 1 stránce(kách)
Náhodné obrázky - Masarykova studánka – studánka republiky
Slavnostní odhalení zahájil Martin Horký přivítáním hostů a podekováním všem, kteří na rekonstrukci přispěli.
Zničená studánkaSoučasná podoba studánky (květen 2008) – chybí obě plastiky a některé kamenné části, celá stavba je podmáčena díky poškození výtokové trubky. Nejsou zde ani lavičky, odpadkový koš, který zde v rámci poslední úpravy okolí studánky kolem r. 1994 zajišťoval pan Oldřich Kocáb z Nové osady.
Studánka v černu 2000 ještě s bronzovou plaketou Masaryka z roku 1949.
Nápis ČSR na studánce vznikl až při rekonstrukci v roce 2009. Levý horní kámen byl v 70. letech uražen zřejmě při kácení mohutných smrků v bezprostředním okolí studánky. Na vzpomínku zakladatelů Československa jsme se rozhodli na studánku vysekat nápis označující prvorepublikové Českolovensko. Nicméně prokázalo se z pozůstatků barviva na nápisu RBS (Rosická báňská společnost), že nápis byl pozlacený. To nám potvrdilo i několik pamětníků. Kamenické práce na studánce provedl Jiří Marek ze společnosti Marstone-CZ.
Brigáda u studánky v září 1949. Zleva: Miloš Juráček, Olin Hošek, Jindřich Čiháček, Eduard Benc, Vladimír Sobotka, Ladislav Doležal. Fotografováno u studánky, fotograf Jindřich Landecký stojí zády ke studánce.
Celkový pohled na hotovou studánku 25. října 2009.
Nejnovější obrázky - Masarykova studánka – studánka republiky